júl 2018
po ut st št pi so ne
           
1
2
9
         

M.Hliničan v Centre of Excellence

  5. 9. 2017
Špičkové tréningové centrum svoje brány pre európskych hráčov otvorilo po prvýkrát. V dánskom mesto Holbaek tak 1.septembra odštartovalo novú etapu života 16 bedmintonistov z rôznych kútov Európy. Medzi hráčmi, ktorí sa v centre nachádzajú nechýba ani Slovák Matej Hliničan.

 22-ročný Matej bol 16-tym a zatiaľ posledným predstaveným členom, ktorý doplnil skupinu hráčov v Centre of Excellence. Aktuálne sa teda v Holbaeku sústredia Čech Milan Ludík, Švéd Felix Burestedt, Chorvát Zvonimir Durkinjak, Fín Iikka Heino, Murad Bayramov z Azerbajdžanu, Matthew Abela z Malty, Belgičan Sander De Decker, Duarte Nuno Anjo z Portugalska, Niks Podosinoviks z Lotyšska, ako aj Elias Nicolaou z Cypru. Ďalšími členmi, resp. členkami sú Litovčanka Gerda Vojtechovskaja, Fínka Jessica Janti, Škótka Toni Woods, Portugalčanka Mariana Leite a Arménka Lilit Poghosyan. 16 mladých talentov však postupne doplnia ďalší hráči.

Pre tých, ktorí sa stále pýtajú čo Centre of Excellence vlastne je tu máme krátke vysvetlenie. BEC Centre of Excellence je špičkové bedmintonové tréningové centrum v Európe, ktorého hlavnou ideou je vytvoriť profesionálne podmienky pre hráčov vysokej kvality. Tí by v centre mali žiť a trénovať. Myšlienkou je teda to, aby hráči nejazdili na tréningové pobyty do rôznych zemí, ale aby sa ich domovom stalo práve spomínané tréningové centrum.

Bedmintonisti teda od 1 septembra absolvujú denné tréningy pod vedením skúseného Jeroena van Dijka. Ten v rokoch 2005-2012 pôsobil ako tréner nemeckej reprezentácie. Neskôr začal pracovať pre Badminton Europe a mnohým z Vás je známy najmä z projektov, na ktorých spolupracuje, konkrétne Shuttle time, Coach Education a Summer School. Asistentmi hlavného trénera sú Angličanka Nicola Cerfontyne a Litovčan Kestutis Navickas.

A čo prilákalo Mateja do centra? Jeho cesta resp. výber neboli vôbec jednoduché. Prihlášky, ktoré hráči z rôznych krajín na začiatku vyplnili sa zastavili na čísle 58. Aby sa ale v centre ocitli tí správni bedmintonisti, Badminton Europe pozvala potenciálnych záujemcov na výberové kempy, ktoré sa konali v dánskom Vejene a Holbaeku. Tam hráči okrem tréningov absolvovali aj množstvo rozhovorov, na základe ktorých sa pokračovalo v ďalšom výbere. Faktom, ktorý u Mateja zavážil bolo aj to, že na Slovensku nemáme tréningové centrum a pre Slováka, ktorý od 15-tich rokov cestoval za tréningami po celom svete je Centre of Excellence skvelou príležitosťou na radikálnu zmenu v živote, ktorá mu zaistí pravidelný sparing a tréningový režim pod dohľadom skvelých trénerov.

Ako spomína web Badminton Europe posledné tréningy strávil Matej v českom Brne, v spoločnosti Adama Mendreka a Stanislava Kohoutka. Pre Mateja, ktorého snom je stať sa prvým Slovákom, ktorý sa vo svetovom rebríčku prepracuje do TOP 50 hráčov sveta a samozrejme sa zúčastní  Olympiády sa teda otvorili nové možnosti. Veríme, že ich naplno využije a splní si svoj sen.

Celý článok Badminton Europe nájdete TU.

Blížiace sa podujatia