WC 2019: Jednoznačnými víťazmi dvojhier Momota a Sindhu

Uplynulý týždeň sa niesol v znamení Majstrovstiev sveta, ktoré sa konali v švajčiarskom Bazileji. Počas celého šampionátu ste mohli sledovať množstvo napínavých duelov, ktoré mnohokrát skončili prekvapivým výsledkom. Samotný finálový deň bol však o niečom inom.

Úvodné finále patrilo štvorhre žien. A dá sa povedať, že tento zápas, ktorý trval skoro hodinu a pol bol tým najdramatickejším z celého bloku. Prvé nasadené Japonky Mayu Matsumoto/Wakana Nagahara, ako obhajkyne minuloročného zlata v ňom čelili svojim krajankám, a taktiež minuloročným súperkám Yuki Fukushime a Sayake Hirote. A práve druhé spomínané si finále zahrali už tretíkrát po sebe, keď pred dvoma rokmi nestačili na čínsku dvojicu, no zvíťaziť sa im nepodarilo ani do tretice. Fukushima s Hirotou prehrávali v treťom sete už 20:15, ale všetkých päť mečbolov dokázali odvrátiť, ba čo viac, dostali sa do vedenia a duel mohli ukončiť. Matsumoto s Nagaharou však súperky hneď dotiahli a pridali ďalšie dva body, ktoré rozhodli o ich víťazstve a samozrejme o obhajobe titulu.

V dvojhre žien si finále z roku 2017 zopakovali Japonka Nozomi Okuhara a Indka Pusarla V Sindhu. Možno si pamätáte na krásny zápas, ktorý trval skoro dve hodiny a po výsledku 21:19, 20:22, 22:20 oslavovala titul Okuhara. Kto sa ale tešil na „repete“, ten musel ostať sklamaný. Sindhu, ktorá trikrát po sebe brala na šampionáte striebro, sa konečne dočkala výhry, a to naozaj jednoznačným spôsobom. Indka zvíťazila nad Japonkou po výsledku 21:7, 21:7!

Ešte jednoznačnejšie však dopadlo finále mužskej dvojhry. Obhajca titulu Japonec Kento Momota si v ňom poľahky poradil s dánskou hviezdou Andersom Antonsenom, na ktorom bolo po náročných dueloch (medzi inými vyradil aj olympijského víťaza a minuloročného bronzového medailistu – Číňana Chen Longa) badať únavu...no možno bol Momota jednoducho o triedu lepší... V každom prípade, Japonec si Dána po kurte doslova povodil a dovolil mu uhrať len 9 bodov v prvom a 3 body v druhom sete! Momota sa stal dvojnásobným majstrom sveta, a zaradil sa tak k trojici hráčov - Číňanov (Yang Yang, Lin Dan a Chen Long), ktorí dokázali na šampionáte dvakrát triumfovať.

Nasledovalo finále mixu, v ktorom svetové jednotky Zheng Si Wei/Huang Ya Qiong nastúpili prekvapivo proti dvojici Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai z Thajska. Turnajovým jednotkám trvalo 35-minút pokiaľ si na konto pripísali druhý spoločný titul majstrov sveta. Výsledok 21:8 a 21:12 hovorí za všetko.

Posledné finále vnieslo do haly opäť trochu vzruchu, ale snáď len v prvom sete. Indonézania Mohammad Ahsan/Hendra Setiawan ako dvojnásobní majstri sveta z rokov 2013 a 2015 dokázali na konto pridať tretí spoločný triumf. V jeho zisku sa im pokúsili zabrániť Japonci Takuro Hoki/Yugo Kobayashi, ale nakoniec sa im podarilo uhrať len jeden set. 25:23, 9:21 a 21:15 bol výsledok finálového duelu štvorhry mužov, ktorý skončil v prospech Indonézanov netypickým spôsobom, keď o víťazovi rozhodlo jastrabie oko.