júl 2020
po ut st št pi so ne
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
             

J.Vachálek ukončil reprezentačnú kariéru

Hráč oddielu Spoje Bratislava Juraj Vachálek bol dlhoročnou oporou národného tímu. Reprezentačnú kariéru sa ale rozhodol zavesiť na klinec. Rozlúčku absolvoval na našom najprestížnejšom podujatí FORZA Slovak Open.


Juraj má za sebou naozaj dlhú bedmintonovú históriu. Jeho mládežníckym výsledkom sa venovať nebudeme, ale pozrieme sa ako sa mu darilo práve v kategórii dospelých, kde okrem medzinárodných štartov absolvoval celkovo jedenásť Majstrovstiev Slovenska.

Prvýkrát sa na šampionáte dospelých predstavil v roku 2009, a už vtedy dal o sebe patrične vedieť. Veď v Prešove vybojoval tri štvrťfinálové účasti, pričom vo všetkých troch disciplínach stroskotal na raketách neskorších víťazov. V mixe po boku Romany Surovej podľahli páru Vladimír Závada/Zuzana Orlovská, v štvorhre spolu s Martinom Kuchyňárom nestačili na majstrovský pár Vladimír Závada/Marián Smrek, a v dvojhre síce prehral s Michalom Matejkom, no ako jediný hráč na šampionáte mu dokázal vziať set.

Na nasledujúcich majstrovstvách si Juraj počínal podobne. Nikdy to ďalej ako do štvrťfinále nedotiahol. Zlom ale nastal v roku 2012, opäť v Prešove. V dvojhre znova zaznamenal štvrťfinále, keď ho o medailu pripravil domáci hráč Martin Kožár. Na stupne pre víťazov sa ale Juraj nakoniec dostal. Spoločne s Martinom Bočákom sa totiž v štvorhre predrali až do finále, kde prehrali s Mariánom Šulkom a Michalom Matejkom.

Od týchto majstrovstiev sa Jurajovi darilo už len viac a viac. Pre prvé zlato si Bratislavčan dokráčal hneď nasledujúcu sezónu. Na majstrovstvách v roku 2013 v Trenčíne si v pavúku dvojhry postupne poradil s Martinom Bočákom, Jánom Fiľom, Mariánom Smrekom a nakoniec aj s nasadeným Lukášom Klačanským (*možno si niektorí z Vás pamätajú na epické finále, ktoré skončilo objatím a slzami na oboch stranách). Okrem zlata si ale na konto pripísal aj striebro v štvorhre. S Mariánom Šulkom dokráčali do finále, kde im cestu skrížili Martin Kožár s Jarolímom Vícenom.

Od roku 2013 sa Jurajovi síce dvojhru vyhrať nepodarilo, no každý rok si z MSR odniesol minimálne jednu medailu. Zlata sa však dočkal až v roku 2016, kedy spolu s Mirom Haringom zvíťazili v štvorhre a šampionát následne ovládli aj v rokoch 2017 a 2018. Dodáme, že s Mirom pritom odohral prvé majstrovstvá už v roku 2015, kde zaknihovali bronz po prehre s neskoršími majstrami Milanom Dratvom/Bohumilom Kašelom.  

Na doposiaľ poslednom šampionáte v Trenčíne si Juraj na konto pripísal štvrťfinálovú účasť v dvojhre, a to po prehre s Jakubom Horákom. Získal ale striebornú medailu v štvorhre s Miroslavom Haringom a takisto striebornú medailu v mixe s Tamarou Prostinákovou.

Poďme sa ale pozrieť aj na reprezentačnú kariéru tohto úspešného hráča. Dá sa povedať, že národné farby začal hájiť v roku 2009, kedy sa spolu s ďalšími Slovákmi predstavil na juniorských Majstrovstvách Európy v talianskom Miláne.

Omnoho viac ale národnému tímu pomáhal v kategórii dospelých. Veď na Majstrovstvách Európy mužských tímov sa do výberu predral celkovo štyrikrát. Okrem toho si ako reprezentant zahral aj na Majstrovstvách Európy zmiešaných družstiev dospelých - kvalifikačná časť 4, či na prestížnom Sudirman Cupe.

Prvý mužský európsky šampionát si Juraj zahral v roku 2014. Na majstrovstvá do Švajčiarska cestoval spolu s Jarolímom Vícenom, Matejom Hliničanom a Dávidom Baluchom. Slováci vtedy nastúpili proti Írsku, Dánsku a Česku.

V roku 2016 si mužský šampionát zahral po boku Mateja Hliničana, Milana Dratvu a Bohumila Kašelu v Rusku, kde odohrali duely proti Švédsku, Škótsku a Francúzsku.  Rok 2018 a majstrovstvá opäť hostilo Rusko. Tentoraz sa Juraj predstavil po boku Mateja Hliničana, Milana Dratvu, Andreja Antošku a Miroslava Haringa. Súpermi Slovákov boli Angličania, Maďari a reprezentanti Grónska, proti ktorým Bratislavčan zaknihoval bod v dvojhre a štvorhre.

Túto sezónu Juraj odohral svoj posledný šampionát. Vo Francúzsku si v tíme zahral s Milanom Dratvom, Jakubom Horákom a Andrejom Antoškom. Chlapci nastúpili proti Holandsku, Litve a Luxembursku. Juraj pritom pre Slovensko získal dva body, keď zvíťazil v štvorhre proti Litve a Luxembursku.

Ako reprezentant  štartoval aj na spomínaných Majstrovstvách sveta zmiešaných družstiev v čínskom Nanjingu.  19.-26.5.2019 reprezentoval Slovensko na Sudirman Cupe spolu s Milanom Dratvom, Andrejom Antoškom, Jakubom Horákom, Martinou Repiskou a Miou Tarcalovou. Súpermi našich boli hráči zo Srí Lanky, Švajčiarska, Nového Zélandu a Litvy. A práve proti Litve dokázal Juraj spolu s Andrejom Antoškom pripísať tímu na konto výhru v štvorhre.

O body pre slovenský tím sa Juraj pričinil aj na Majstrovstvách Európy zmiešaných družstiev dospelých - kvalifikačná časť 4. Skupina sa odohrala v dňoch 7.-9.12.2018 v desaťtisícovom francúzskom mestečku Aire sur la lys. Slovensko okrem Bratislavčana reprezentovali aj Milan Dratva, Martina Repiská a Katarína Vargová. Juraj na šampionáte zabodoval v mixe s Martinou v stretnutí s Estónskom, a taktiež zvíťazil v mixe s Martinou a v štvorhre s Milanom v dueli s Faerskými ostrovmi.

Juraj má teda za sebou naozaj bohatú bedmintonovú kariéru... My mu touto cestou ďakujeme za dlhoročnú reprezentáciu Slovenska, a prajeme mu ešte mnoho úspechov na kurte ako aj mimo neho. 

FOTO: BadmintonPhoto

21. 4. 2020