Rozhovor: J.Chmurovičová

10. 5. 2021
Juniorská reprezentantka a hráčka oddielu PBA Prešov, Júlia Chmurovičová si plní sny... Aktuálne sa totiž nachádza v Anglicku, kde absolvuje tréningovú prípravu, pričom povinnú školskú dochádzku si plní na diaľku. Ako sa ale Julka do Anglicka dostala a aké sú jej plány?

Kde presne v Anglicku sa nachádzaš, ako dlho bude tvoj pobyt trvať a ako si sa tam vlastne dostala?

„Do Anglicka som sa dostala vďaka logu školy, ktoré majú hráči na tričkách. Vyhľadala som si školu a kontaktovala trénerku. Nemyslela som si, že dostanem odpoveď, ale po niekoľkých dňoch mi odpísala hlavná trénerka s vyjadrením, že by bola veľmi rada ak by som sa k nim pridala na tréningoch.“ 

„Túto konverzáciu som mala s trénerkou v auguste 2020. Bohužiaľ, pandémia mi zabránila v mojej ceste do Anglicka. Do klubu som sa dostala až tento rok, a to 20.3.2021. Celý čas som bola s trénerkou v spojení a vymýšľali sme spôsob ako by som sa mohla dostať cez hranice. Kvôli lockdownu v Anglicku bol ale až tento dátum najvýhodnejší.“

„31.3.2021 som začala po absolvovaní povinnej karantény trénovať vo Webber badminton school. Pod vedením trénerky Sary Sankey som už odtrénovala niekoľko týždňov. Moje prvé plány boli ostať v Anglicku približne 3 mesiace a potom sa vrátiť do slovenského klubu. Po posledných týždňoch sa ale moje myšlienky zmenili. Keďže moje prosperita v tomto klube je lepšia ako na Slovensku, rada by som tu ostala čo najdlhšie. Dĺžka môjho pobytu bude ale záležať nielen od pandemickej ale aj od finančnej situácie.“ 

Prečo práve Anglicko? Zaujalo ťa niečím konkrétnym, alebo to bol jednoducho tvoj sen?

„Dostať sa trénovať do zahraničia bol vždy môj sen. Počas mojej kariéry som okúsila tréningy v niekoľkých krajinách, dokonca aj v Dánsku. Anglicko je ale krajina, ku ktorej mám aj blízky vzťah, preto som to skúsila práve tu. Aj keď som to nečakala tak jeden z mojich snov sa zrazu stal skutočnosťou.“ 

Aký je tvoj denný režim, koľko tréningov absolvuješ, a čo škola?

„Môj denný režim pozostáva zo 4 - 6 hodín tréningov. Ráno trénujeme dve hodiny a popoludňajšie tréningy sú momentálne dvakrát do týždňa 4 hodiny a dvakrát 2 hodiny. Tieto tréningy sú rozdelené na technickú, hernú a fyzickú časť. Väčšina tréningov obsahuje multi-feeding na kurte a pomedzi to silové cvičenia. Do programu máme zapojené aj bicyklovanie, behanie a po nových pandemických opatreniach aj posilňovňu a bazén.“

„Keďže mi športové gymnázium Elba Prešov, na ktorom študujem umožnilo učiť sa individuálne, môžem sa škole venovať pomedzi tréningy. Na skúšky sa pripravujem podľa svojho programu a ostávam v spojení s učiteľmi.“ 

Na čo sa momentálne v rámci prípravy zameriavaš, a aké sú tvoje dlhodobejšie plány?

„V rámci tréningového programu som sa zo začiatku zameriavala hlavne na dobrý štart, návrat na kurt. Momentálne si zlepšujem techniku a fyzickú výdrž. Snažím sa byť pripravená na turnaj aby som mohla na kurte nechať 100%. Do budúcnosti mám plány pripraviť sa pod vedením hlavnej trénerky a ďalších troch trénerov v klube na najväčšie medzinárodné turnaje a najbližšiu Olympiádu, na ktorú sa budem mať možnosť dostať.“ 

Ako to aktuálne v Anglicku vyzerá v súvislosti s koronavírusom, aké opatrenia musíš dodržiavať?

Pandemická situácia v Anglicku sa zlepšuje každým dňom a všetci už čakáme na nové opatrenia, ktoré by mali oznámiť v polovici mája. Na to aby sme mohli trénovať musíme ale dodržiavať prísne pravidlá. Dvakrát do týždňa sa musíme testovať, v hale máme vyhradené miesta na sedenie aby sme mali rozostup dva metre. Pri každom vstupe do haly si musíme skontrolovať telesnú teplotu a údaje zapísať do zápisnice. Dezinfekcia rúk je pri každom vchode do telocvične a taktiež pri každom vyhradenom mieste na sedenie. Tréneri každé ráno dezinfikujú siete na kurtoch a tiež nás kontrolujú a upozorňujú na rozostup.“ 

„Mimo tréningov sú opatrenia čoraz menej prísne. Momentálne je povinné rúško iba v interiéroch a hromadnej doprave. Reštaurácie a kaviarne môžu mať otvorené terasy.“

Čo hovoríš na celkovú situáciu s COVIDOM v súvislosti s odloženými turnajmi či nebodaj s uplynulými Majstrovstvami Európy?

„Posunutie juniorského turnaju v Maďarsku ma veľmi zasiahlo. Bolo to svetielko nádeje na prvý turnaj po neskutočne dlhej dobe, a už som sa nevedela dočkať na pocit adrenalínu a stresu pred a počas zápasu. Pre naše zdravie a bezpečnosť ale chápem rozhodnutie o posunutí podujatia. V prvom rade musíme byť všetci v bezpečí a dávať si pozor na naše zdravie.“

„To, že sa odohrali Majstrovstvá Európy si myslím, že pre hráčov zobrazuje určitú nádej v tom, že sme veľmi blízko k návratu na turnaje. Toto podujatie bol ale aj veľký risk čo sa ukázalo po pozitívnych výsledkoch dvoch hráčov a rozhodcu. Možno to bola úplná náhoda, možno nie. Na to máme každý svoj osobný názor a žiaden z nich nie je nesprávny.“

„Ukázalo nám to nebezpečie, ktorému sa vystavujeme ak sa rozhodneme zúčastniť hromadných podujatí. Tomuto nebezpečiu sa ale vystavujeme aj v každodennom živote, takže si myslím že jednoducho musíme byť opatrní a rozumní. Hlavne nepodceňovať silu tohto vírusu a dodržiavať opatrenia. Ak to zvládneme, čakajú nás znova chvíle plné turnajov, výhier a spoločných zážitkov na kurtoch. Zostaňme pozitívne naladení a starajme sa o zdravie nás ale aj ľudí okolo.“  

Webber Badminton - info

FOTO: EML Photo

 

 

PARTNERI

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si Informácie o spracúvaní osobných údajov