august 2022
po ut st št pi so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
             

MS 2021: Šampionát ovládli...

Majstrami sveta sa v sezóne 2021 stali Singapurčan Loh Kean Yew, Japonka Akane Yamaguchi a jej krajania Takuro Hoki/Yugo Kobayashi, Číňanky Chen Qing Chen/Jia Yi Fan a Thajčania Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai.


Loh Kean Yew sa v španielskej Huelve predviedol v skvelej forme, a hádam pred samotným šampionátom by azda nikomu nezišlo na um, že práve tento hráč sa stane Majstrom sveta...

Svoju púť odštartoval porážkou olympijského šampióna, Dána Viktora Axelsena v prvom kole. Pavúkom pokračoval cez Rakúšana Wrabera, Thajčana Wangchareona a Inda Prannoya. V semifinále mu cestu skrížila európska nádej, Dán Anders Antonsen, ktorý ale na skvele rozbehnutého Singapurčana nedokázal nájsť ten správny recept.

Samotné finále tvorilo históriu, keďže sa v ňom ocitol Ind Kidambi Srikanth. Ten sa stal prvým indickým hráčom, ktorý si zahral finále Majstrovstiev sveta. Srikanth bojoval ako vedel, ale Loh po výsledku 21:15 a 22:20 zaknihoval pre Singapur obrovský úspech.

Finále dvojhry žien nám prinieslo duel prvých dvoch nasadených hráčok. Taiwančanka Tai Tzu Ying a Japonka Akane Yamaguchi. Tai Tzu Ying, svetová jednotka zdá sa nezvládla obrovský nátlak, a v dueli sa jednoducho rozpadla na márne kúsky. Ako sama Tai povedala, nemohla hrať svoju hru a bola trochu pasívna... Japonská reprezentantka a svetová trojka dokázala zápas vyhrať za 40 minút, po výsledku 21:14 a 21:11.

A čo sa dialo v párových disciplínach?

Zatiaľ čo Dechapol Puavaranukroh/ Sapsiree Taerattanachai a Takuro Hoki / Yugo Kobayashi premenili striebro na zlato, Chen Qingchen / Jia Yifan napravili stratu v Tokiu...

Thajčania si tento rok zahrali deväť finálových duelov, pričom osemkrát sa im podarilo triumfovať. Svoju cestu zavŕšili najlepšie ako sa dalo, a to ziskom svetového zlata. Vo finále proti nim stáli japonskí reprezentanti Yuta Watanabe/Arisa Higashino, ktorí mali mierny hendikep v podobe zranenia Watanabeho. Ten po stretnutí priznal, že ho trápili bolesti chrbta.

História sa písala aj v štvorhre mužov. Takuro Hoki/Yugo Kobayashi výhrou nad Číňanmi He Ji Tingom/Tan Qiangom zaistili Japonsku prvé svetové zlato zo štvorhry mužov.  

Číňanky Chen Qing Chen a Jia Yi Fan síce neuspeli na Olympiáde, no vynahradili si to práve na svetovom šampionáte. Zabezpečili aby Čína stála na špici aspoň v jednej disciplíne. Vo finále dokázali zdolať Kórejčanky Lee So Hee/Shin Seungchan po výsledku 21:16, 21:17. Číňanky sa na vrchol vrátili po roku 2017, kedy sa im na šampionáte podarilo triumfovať prvýkrát.

FOTO: BadmintonPhoto

 

20. 12. 2021