29
30
31

ME 2022: „Double“ pre Lamsfussa

Nemecký hráč Mark Lamsfuss si na tohtoročných Majstrovstvách Európy (25.-30.04.2022) v španielskom Madride pripísal na konto zisk dvoch zlatých medailí, keď triumfoval v mixe spolu s Isabel Lohau, a v štvorhre po boku Marvina Seidela.

V prvom finále dňa proti sebe stáli druhí nasadení Francúzi Thom Gicquel/Delphine Delrue a štvrtí nasadení Nemci Mark Lamsfuss/Isabel Lohau. Francúzi ako jedenásty pár sveta viedli vo vzájomných dueloch proti svetovým 15-tkám už 3:0 a v dueli vystupovali v roli favoritov, čo potvrdzovali aj počas prvého setu, ktorý vyhrali pomerom 21:16. Karta sa ale obrátila a po dramatickej koncovke druhého setu, ktorý získali Nemci so skóre 22:20 sa im podarilo bodovať aj v sete treťom, ktorý ovládli pomerom 21:16.

Lamsfuss vo víťaznom ťažení pokračoval aj v štvorhre mužov, a to spolu s Marvinom Seidelom. V záverečnom zápase turnaja proti Škótom Alexandrovi Dunnovi a Adamovi Hallovi dvojica ani na okamih nezaváhala. Nemci viedli počas celého zápasu a po výsledku 21:17, 21:16 mohli oslavovať výhru.

Pre Lamsfussa bol triumf v dvoch disciplínach aj zápisom do bedmintonovej histórie, pretože ziskom dvoch zlatých medailí sa naposledy na šampionáte blysol Jens Eriksen z Dánska v roku 2002.

V dvojhre mužov sme mali možnosť sledovať očakávaný duel medzi Viktorom Axelsenom a Andersom Antonsenom, ktorý ale nakoniec veľa rozruchu nenarobil... Antonsen pôsobil na kurte nervózne a s množstvom chýb nedokázal dostať svojho súpera pod tlak. Olympijský víťaz vyhral so skóre 21-17, 21:15 a po rokoch 2016 a 2018 tak získal svoj tretí titul Majstra Európy.

Gabriela a Stefani Stoevové v štvorhre žien si na konto taktiež pripísali tretí triumf, ktorý ale získali po sebe. Zatiaľ to vyzerá tak, že Bulharky kráčajú po stopách dánskych hráčok Christinny Pedersen/ Kamilly Rytter Juhl ako najlepších európskych štvorhrárok. Strieborné olympijské medailistky totiž vyhrali štyri po sebe idúce tituly predtým, ako odovzdali štafetu práve sestrám Stoevovým. Dodáme, že Bulharky vo finále zdolali hladko v dvoch setoch (21:14, 21:10) nemecké duo Linda Efler/Isabel Lohau.

Návrat „kráľovnej“. Aj takto by sa dalo opísať finále dvojhry žien, v ktorom domáca Carolina Marin získala po výhre nad Škótkou Kirsty Gilmour už šiesty titul Majsterky Európy. Marin kvôli zraneniu nehrala súťažný bedminton takmer rok a vynechala aj olympijské hry v Tokiu. Dvadsaťosemročná Španielka ale dosiahla svoje najľahšie víťazstvo nad Gilmour, a to aj vďaka domácim fanúšikom, ktorí ju hnali vpred. Zápas vyhrala so skóre 21:10, 21:12 za 42 minút a zvýšila vzájomnú zápasovú so Škótkou na 8:2.