máj 2022
po ut st št pi so ne
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
         

Para bedminton: Všetko je raz prvýkrát

O tom, že s para bedmintonom to v košickom klube KPŠ myslia naozaj vážne niet pochýb. Peter a Róbert Hornungovci vycestovali so svojimi zverencami uplynulý víkend k českým susedom na svoj vôbec prvý turnaj v para bedmintone, ktorý dopadol nad očakávania. O tréme či ambíciách ako aj o celom výjazde nám napísal jeden z účastníkov, Róbert Hornung, ktorý okrem iného plnil aj rolu fotografa.


“Počas víkendu, 7.-8.5.2022, po dvoch rokoch tréningu prerušovaného covidom vycestovala výprava KPŠ Košice na náš historicky prvý parabedmintonový turnaj. Využili sme relatívne blízku možnosť štartovať v českom Rousínove na Oliver Czech Parabadminton Open 2022.”

„Pred turnajom nik z nás nevedel, čo od neho čakať. Náš Vilo Opina ešte nehral proti iným súperom a tak isto nehral inde ako v našej hale. Netušili sme kde je naša výkonnosť v porovnaní s inými parabedmintonistami. Takže so zmiešanými pocitmi sme vyrazili smer Rousínov. Pridal sa k nám aj Miro Jambor z motivačného centra v Kováčovej, paralympionik, ktorý reprezentoval Slovensko v para stolnom tenise a rád by to isté urobil aj v parabedmintone.”

„Jedna vec je na takýchto podujatiach úžasná. Vládne tam veľmi priateľská atmosféra, a je tam až neuveriteľný pokoj. Rešpekt k druhému je úplne prirodzený. Ako nám povedal domáci tréner, je rád, že konečne mohol k českej a poľskej vlajke vyvesiť aj slovenskú. A my sme boli hrdí. Usporiadatelia pripravili skupiny tak, aby si každý zahral . Pre nás bolo dobré, že sa podarilo vytvoriť skupiny stojacich, aj keď prevahu v štartovom poli mali vozíčkári.”

„Vilo a Miro tak hrali v jednej skupine stojacich SL3 a trojicu doplnil Poliak Tomek Szwedo. A spoločne si zahrali aj štvorhru aj ked v zmiešanej skupine kategórií SL3/SL4/SU5/SH6.”

„Vilo prežil krst ohňom v prvom svojom súboji s ostrielaným poľským parabedmintonistom. Rešpekt bol viditeľný, rozdiel tiež, ale nervozita postupne opadala a Vilo statočne bojoval v tomto i následnom zápase s Mirom. Štvorhra bola taká bonusovka. Vilo ju nikdy nehral ale postupne sa s Mirom zohrávali a už sa objavil aj úsmev na tvári a hru si užíval.”

Tréner Peter Hornung: "Na turnaj sme cestovali bez očakávaní, chceli sme si to najmä vyskúšať a zažiť na vlastnej koži. Nech to je prvýkrát najmä zábava, nielen stres z nových tvárí, inej haly, množstva čiar na palubovke a vôbec, nejakého pavúka. Bolo nám jasné, že nervozita tam bude, na čo sme sa snažili pripraviť aj Vila. To jednoducho inak nejde, tým súťažným krstom si musel prejsť. A hoci to v prvých dvoch zápasoch bolo zjavné, tie zvyšné si už náležite užil a rozdával úsmevy na všetky strany. A čo je dôležitejšie, ukázal ešte viac z toho, čo sa naučil. Samozrejme, nemáme natrénované toľko hodín, ako iní. Dokonca ani rokov. Turnaj nám ukázal, na čom musíme viac pracovať, od pohybu až po technické náležitosti. Tam všade zatiaľ strácame. Ale dôležitá bola tá konfrontácia a ochutnávka toho, kde je "svet" v rámci parabadmintonu. Za mňa to bola premiéra vydarená, hlavne bez zranenia, a s pocitom toho, že Vilo ukázal aj pár výborne zvládnutých herných situácií a bojovných momentov. A to je dôležité. Ďalšie turnaje budú pre nás o to jednoduchšie."

“Domov sme si viezli dve bronzové medaile. Dôležitejšie ale je, že vieme, čo musíme zlepšiť, kam sa ďalej posunúť. A v neposlednom rade si vezieme energiu, ktorú sme získali. Ostáva ju vložiť do ďaľších tréningov. Práce je pred nami veľa. Dôležité sú tiež nadviazané kontakty a možná spolupráca v budúcnosti ako s Badminton sharks Brno tak aj poľským klubom MKS Copco Imieli, ktorí sú pár krokov pred nami.”

Róbert Hornung

FOTO: rhplus

Výsledky

Fotogaléria

12. 5. 2022