február 2018
po ut st št pi so ne
     
19
       
             

BWF: Svetové turnaje po novom

  10. 1. 2018
Svetová bedmintonová federácia predstavila na úvod sezóny 2018 novinku, ktorou bolo partnerstvo s firmou HSBC, teda partnerstvo s jednou z najväčších finančných a bankových organizácií na svete. Zároveň BWF pretvorila systém svetových podujatí. Zbytočne by ste už v kalendári hľadali Superseries či Grand Prix podujatia, pretože všetky aktuálne spadajú pod HSBC BWF World Tour.

Globálna banková skupina HSBC sa stala hlavným partnerom Svetovej federácie a zároveň tak sponzorom novej svetovej šnúry turnajov, ktorá nesie názov HSBC BWF World Tour. Samozrejme, pod partnerstvo bude spadať aj samotné doposiaľ nazývané Superseries finále, ktoré po novom ponesie názov HSBC BWF World Tour Finals. Nasledujúce štyri roky sa „finále majstrov“ uskutoční v čínskom meste Kanton (Guanzhou). Pod sponzorstvo firmy HSBC budú spadať aj vrcholné podujatia ako Majstrovstvá sveta, Sudirman Cup či finále Thomas a Uber cupu.

Elegantne predstavený bol upravený systém svetových turnajov. Evolučne vycibrené kategórie turnajov vniesli do systému logistiku a poriadok. Oproti Superseries podujatiam či Grand Prix a Grand Prix Gold turnajom, máme aktuálne k dispozícii 6 levelov, ktoré podľa kategórií združujú rôzne typy turnajov.

Poďme ale pekne po poriadku. Najvyšším Levelom, teda Levelom 1 je samotné svetové finále, HSBC BWF World Tour Finals, ktoré sa koncom roka uskutoční v Číne. Level 2 zahŕňa podujatia v kategórii HSBC BWF World Tour Super 1000. Zaujímavosťou je, že tieto turnaje budú dohromady len tri. Pôjde o All England, Indonesia Open a China Open, pričom ani na jednom z nich sa neuskutoční kvalifikácia, ale odohrá sa len hlavná súťaž.

Turnajov Levelu 3 sa počas roka uskutoční celkovo 5. Budú to podujatia kategórie HSBC BWF World Tour Super 750, a radiť sa medzi ne budú Malaysia Open, Japan Open, Denmark Open, French Open a China Masters.

Pod Level 4 spadá sedem turnajov, ktoré sa radia do kategórie HSBC BWF World Tour 500. Sem patria podujatia ako Malaysia Masters, Indonesia Masters, India Open, Thailand Open, Singapore Open, Korea Open a Hong Kong Open.

Azda najviac turnajov sa nachádza práve v Leveli 5 (a neskôr aj 6), ktorý združuje kategóriu HSBC BWF World Tour 300. Tu je aktuálne naplánovaných 11 podujatí, pričom sa toto číslo môže vyšplhať až na 15. (Thailand Masters, Swiss Open, German Open, New Zealand Open, Australian Open, US Open, Spanish Open, Chinese Taipei Open, Macau Open, Syed Modi International Championships, Korea Masters).

Posledným levelom, z ktorého môžu hráči získať body nielen do svetového rebríčka, ale aj do rebríčka na záverečný „turnaj majstrov“ je Level 6, pod ktorý spadajú turnaje kategórie HSBC BWF World Tour 100. Sem radíme aktuálne taktiež jedenásť turnajov, ktorými sú Orleans Masters, China level 6, Canada Open, Japan Masters, Russian Open, Vietnam Open, Hyderabad Open, Indonesia level 6, Dutch Open, Bitburger Masters a Scottish Open.

Pomyselnú siedmu skupinu, resp. level tvoria zvyšné kategórie, ktorými sú turnaje z radu International Challenge, International Series a Future Series. Tie ostali v kalendári bez zmeny.

Kompletný svetový kalendár nájdete TU.