ME U17- J.Poláčková: „Fantastický úspech“

6. 12. 2017
S reprezentačnou trénerkou Júliou Poláčkovou sme sa vrátili na nedávne majstrovstvá Európy v kategórii do sedemnásť rokov, na ktorých sa Slovákom podarilo prebojovať medzi osem najlepších párov v mixe. Ako hodnotí trénerka súťaž jednotlivcov?

„Tohtoročné majstrovstvá Európy do 17 rokov považujem za veľmi úspešné. Všetci hráči nominovaní do jednotlivých disciplín ukázali na kurtoch , že ich nominácia bola opodstatnená. Samozrejme, niektoré výkony boli limitované medzinárodnými skúsenosťami, hlavou, hráči sa nevedeli uvoľniť a hrali so zbytočným rešpektom.“

„Čo sa týka jednotlivých výkonov: V dvojhre chlapcov nastúpili Andrej Antoška a Peter Kováč. Peter nastúpil v prvom kole na súpera z Lotyška, Andrej nastúpil rovno do druhého kola a to na súpera z Írska. Obaja hrali uvoľnene a zodpovedne a úspešne. V druhom kole nastúpil Peter proti známemu súperovi z Rakúska. Z Peťovej hry bolo cítiť neistotu najmä v druhom sete. Aj napriek náskoku, ktorý si vybudoval od stavu 15:7 nedokázal set dotiahnuť do víťazného konca. Zápas nakoniec prehral v druhom sete 20:22. Andreja v treťom kole čakal súper z Turecka. Ajo hral od začiatku zápasu sústredene, mal lepšiu kontrolu v úderoch a zápas vyhral v dvoch setoch, čím si zabezpečil účasť medzi najlepšou 16-kou, kde ho čakal výborne hrajúci hráč z Dánska. Andrej hral od začiatku bez stresu, so súperom sa nepúšťal do dlhých výmen, čo mu prinieslo ovocie a prvý set vyhral. V druhom sete sa preukázala súperova výborná hra na sieti a hlavne rýchly prechod na sieť po útoku. Druhý set Ajo prehral. V treťom sete sa  hra prelínala zo strany na stranu. Ajo veľa krát doplácal na nepresnú hru v zadných rohoch, ktorú Dán trestal presným útokom. Ajo však zabojoval a set dotiahol do stavu 19:20 pre súpera. Andrej mal možnosť vyrovnať, súper však prečítal Ajove podanie. Andreja musím pochváliť za výbornú hru, zodpovednosť, zvládnutie ťažkého stavu. Tento zápas nám ukázal potrebu variability v podaní, na ktorom musíme pracovať. Musím podotknúť , že ani jeden súper do finále nezobral mladému Dánovi set okrem Aja. V Ajovi sa skrýva veľký potenciál, ak vydrží trénovať, bude sa neustále zdokonaľovať verím, že si môže stanoviť tie najvyššie ciele.“

V dvojhre dievčat nastúpili Mia a Saša. Mia prešla pomerne hladko oboma kolami, v treťom kole ju čakala súperka z Turecka. Prvý set hrala Mia so zbytočným rešpektom. V druhom sete začala  Mia pracovať, súperku rozbehala, vytvárala si situácie na útok kde aj bodovala a od výhry ju  delil iba kúsok. Napriek snahe prehrala druhý set 19:21. Saša nastúpila v druhom kole proti súperke z Talianska. Sašin výkon bol počas celého zápasu veľmi kolísavý. Žiaľ, nedokázala si udržať dobre rozbehnutý zápas a prehrala v treťom sete 16:21.“

„V štvorhre dievčat sme mali iba jednu dvojicu a to Katku a Sašu. Dievčatá nastúpili proti súperkám zo Švédska. Súperky už len svojím vzrastom vzbudzovali u našich dievčat rešpekt, ktorý sa prejavil v prvom sete. Druhý set hrali baby už lepšie, dodržiavali taktické pokyny, no vždy mali problém so sledovaním súperiek /praváčka a ľaváčka / na čo aj v konečnom dôsledku doplatili.“

„Vo štvorhre chlapcov nastúpili Peter s Erikom a Ajo s Kubom. Prvá z dvojíc ešte nemá toľko medzinárodných skúseností a tak isto im chýba vo väčšej miere štvorhrový tréning. Napriek tomu prešli prvým kolom hladko proti cyperskému páru. V druhom kole ich však čakal kvalitný štvorhrový pár zo Švédska, ktorý nakoniec skončil na bronzovej priečke. Tomuto páru  naši chlapci nestačili a podľahli v dvoch setoch. Druhá z dvojice Jakub a Ajo si v prvom kole hravo poradili so súperom z Maďarska. V druhom kole ich však vyradil pár z Holandska. Musím povedať, že do zápasu chlapci nastupovali nabudení, motivovaní, je to ich obľúbená disciplína. Chlapci však veľmi ťažko získavali body, mali problém s podaním a chýbala väčšia variabilita v rozohrávkach. Tento zápas prehrali v dvoch setoch 23:25, 15:21.“

„Najúspešnejšou disciplínou bola pre nás zmiešaná štvorhra. Erik s Katkou nastúpili v druhom kole proti dobre hrajúcemu páru zo Švédska. Tento zápas nezvládli naši hráči, robili množstvo chýb, ktoré sa v takýchto zápasoch nevyplácajú. Druhým párom bola naša najlepšia mixová dvojica Mia s Kubom. Po prvom voľnom kole sa dvojica postupne vysporiadala so súpermi z Lotyšska, Rumunska . Vo 4.kole Mia s Kubom jednoznačne dominovali nad českým párom, čím si vybojovali postup medzi najlepších 8 párov ME, čo bol pre nás veľký úspech. Vo štvrťfinálovom stretnutí proti nemeckému páru rozohrali veľmi dobrý zápas. Žiaľ, koncovky im nevyšli a iba málo nám chýbalo od medailového umiestnenia. Konečný výsledok 5.-8. miesto je však fantastický.“

„ME nám ukázali, že nič nie je nemožné. Že, aj naši hráči môžu dosahovať výborné výsledky. Taktiež nám ukázali, kde všade máme nedostatky, na čom je potrebné systematicky v tréningu pracovať. Je len na hráčoch ako sa k tomu postavia, či budú aj naďalej na sebe pracovať ale nie len na tréningu ale aj mimo nich. Hlavne sa musia naučiť dôležitosti rozcvičky, regenerácie a vôbec životosprávy... Je aj na tréneroch v kluboch aby ich k týmto základným zložkám prípravy viedli. Niektorým hráčom bola navrhnutá spolupráca so športovým psychológom.“

„Na prekvapenie sme najlepší výsledok dosiahli v párovej disciplíne, kde spoluhráči ani len netrénujú spolu a vôbec sa na zmiešanú štvorhru nešpecializujú. Aj to je dôkazom toho, že hráči majú v sebe veľký potenciál a je to aj naša práca, práca SZBe vytvoriť im podmienky na ich rozvoj. Touto cestou sa chcem poďakovať klubovým trénerom za ich prácu, za prípravu hráčov počas celej sezóny lebo výsledky hráčov sú ich zásluhou. Taktiež verím, že sa nám podarí urobiť zmeny v rámci medzinárodných výjazdov, kde je potrebná prítomnosť minimálne dvoch trénerov a kvalitnejšia spoločná príprava pred vrcholnými podujatiami.

Dúfam, že v budúcej sezóne nadviažeme minimálne na tohtoročné výsledky resp. budú ešte lepšie.“