1st Slovak parabadminton open 2023

6. 11. 2023
Kežmarská hala FOCUS+ bola 4.11.2023 dejiskom historicky prvého medzinárodného turnaja v parabedmintone, ktorého sa zúčastnilo celkovo 21 hráčov zo Slovenska, Čiech a Poľska.

Pod organizátorskou hlavičkou oddielu KPŠ Košice, a menovite pod taktovkou Róberta Hornunga a Petra Hornunga sme mohli byť svedkami prvého podujatia tohto typu. Slovak parabadminton open ale nebol len o výhrach...parabedmintonisti ukázali všetkým okolo aký je bedminton krásny šport, a ako si aj na kurtoch môžeme vzájomne pomáhať. Úsmevy, smiech a dobrá nálada panovali v hale počas celého dňa, ktorý vyvrcholil slávnostným odovzdávaním ocenení.

Slovensko na podujatí reprezentovali Michal Gregor, Richard Huray, Miroslav Jambor, Rudolf Klein, Kristína Kocúrová, Juraj Lačný, Maroš Lihocký, Viliam Opina a Michal Pecko.

A aké kategórie sa v Kežmarku odohrali?

Športovci na invalidných vozíkoch súťažili v kategórii WH 1 a WH 2, stojaci športovci v SL 3 a SL 4 (stojaci s limitáciou pohybu v dolnej časti tela) a SH6 (nízky vzrast).

Víťazom dvojhry mužov sa v kategórii SH6 stal Poliak Grzegorz Jednaki. Striebro si odniesol Slovák Richard Huray a bronz putoval do rúk Poliaka Karola Sadyho. V mužskej dvojhre, v kategórii SL3 získal prvenstvo Poliak Tomasz Szwedo. Druhé miesto vybojoval Slovák Rudolf Klein, tretia priečka sa ušla ďalšiemu Slovákovi Viliamovi Opinovi. V kategórii SL4 sa rozdali len zlatá a strieborná medaila, ktoré si delili Poliaci. Prvé miesto získal Bartosz Wrobel, druhé miesto obsadil Tomasz Jaworski.

Kategóriu WH1 ovládol Poliak Jakub Sikorski. Zo striebra sa tešil Čech Jan Matoušek a bronz získal Slovák Michal Pecko. Štvrté miesto patrilo ďalšiemu Slovákovi, Michalovi Gregorovi. Víťazom kategórie WH2 sa stal mladučký Čech Šimon Král. Na ďalších priečkach sa umiestnili Slováci. Striebro zaknihoval Miroslav Jambor, bronz Maroš Lihocký a štvrté miesto ostalo Jurajovi Lačnému.

V kategórii SL4 u žien sa na prvej priečke umiestnila Poľka Zuzanna Jerzyk, druhé miesto patrilo jej krajanke Marii Habryke. V kategórii WH1 a WH2 u žien zlato získala Poľka Anna Wolny, striebro ďalšia Poľka Joanna Sadlik a z bronzu sa tešila Slovenka Kristína Kocúrová, pre ktorú bol turnaj v Kežmarku jej premiérovým.

V štvorhre mužov ovládli kategóriu SL3-SL4 Poliaci Tomasz Jaworski/Tomasz Szwedo. Druhú priečku obsadili Viliam Opina spolu s Poliakom Bartoszom Wrobelom. Víťazmi kategórie WH1 a WH2 sa v štvorhre mužov stali českí hráči Šimon Král a Ján Matoušek. Striebornú medailu získali Slovák Michal Pecko spolu s Poliakom Jakubom Sikorskim. Bronz patril Slovákom, Jurajovi Lačnému s Marošom Lihockým. Na štvrtom mieste skončili Michal Gregor/Miroslav Jambor.

V mixe, v kategórii SL4 triumfovali Zuzanna Jerzyk/Bartosz Wrobel. Druhé miesto patrilo dvojici Maria Habryka/Tomasz Jaworski. Kategóriu WH1 a WH2 ovládol česko-poľský pár Šimon Král/Anna Wolny. Druhé miesto zaknihovali Joanna Sadlik/Jakub Sikorski a bronz získali Miroslav Jambor s Kristínou Kocúrovou.

Na záver dodáme asi len toľko, že už teraz sa tešíme na ďalší ročník turnaja...